Ако ви се пие нещо сладко – помислете си за сироп от клен. В сравнение с меда, той е също приятно сладък, но има по-малко калории и по-висока концентрация на минерали.
Кленовият сироп има нисковискозен, почти смолист вид, но е такъв само след преработка. Неговото събиране е просто – от дърветата Черен или Червен клен, чиято кора се пробива леко. От там започва да изтича бистра течност - дървесен кленов сок, който е с ниско захарно съдържание. След като се събере достатъчно сок, той се вари до изпаряване на водата, оставяйки характерния гъст вид със захарно съдържание близо 55%.
Две чаени лъжици или около 10 грама от сиропа, съдържат 22% от Ориентировъчния дневен прием (ОДП) на елемента манган, 4% от ОДП на цинк и под 1% калории. Манганът е важен кофактор за множество ензими, участващи в енергообмена и оксидативните защити. Чудесен пример е ензимът супероксид дисмутаза, който обезврежда свободни радикали, произведени в митохондриите – енергийните централи на нашите клетки. Неговото действие би било немислимо без прием на манган, а кленовият сироп е най-сладкия източник на ценния елемент.
Клинични изследвания сочат, че кленовият сироп предлага подходяща концентрация на цинк, която помага за правилна функция на ендотелните клетки, които покриват вътрешната страна на кръвоносните съдове. Също така, антиоксидантните му свойства могат да забавят прогресията на атеросклероза.
Сиропът е популярен и сред мъжете, отново заради съдържанието си на цинк. Ниските нива на цинк в мъжкия организъм предразполагат към проблеми на простатната жлеза. Манганът също е от голяма полза за силния пол – елементът играе ролята на катализатор в синтезата на мастни киселини и холестерол, както и на тестостерон – повече от необходим да доброто репродуктивно здраве на мъжа.